Öksürüğe Ne İyi Gelir?

öksürüğe iyi gelen şeyler

Yaz kış fark etmeksizin, her yaştan insanın problemlerinden biri olan öksürük bazen inanılmaz şekilde şiddetli olarak insanı çileden çıkartır. Kendisi basit bir alerjik belirti olabileceği gibi kimi zaman da daha ciddi önlem alınması gereken ağır bir hastalığın göstergelerinden biri de olabilir. Bu yüzden uzun süren öksürüklerde mutlaka bir hekime görünmek gerekir. Yardımcı tedavi olarak ise evde yapılabileceklerden öksürüğe ne iyi gelir konusunu bilmek gerekir.

Özellikle bayanların bitkisel ilaçlardan yardım alması daha yaygındır. Çocuklarının daha rahat uyuyabilmesi için öksürüğe çare arayan anneler interneti çokça kullanmaktadır. Arayışlarında karşılarına çıkan ilk yöntem hastanın temiz hava almasını sağlamaktır. Kış aylarında halılarda biriken tozlar, düzenli olarak havalandırılmayan evlerde öksürüğe neden olmaktadır. Bu tozlar hastaların ise daha fazla öksürmesine sebep olur. Hastaların oturdukları ya da yattıkları odaların nemlendirilmesi de, nefes alıp verirken ağızlarının kurumaması açısından önemlidir.

Öksürüğe ne iyi gelir diye merak edenlerin karşılaştığı diğer yöntem ise sıvı alımıdır. Su veya bitkisel çayların önemli derecede rahatlatıcı etkisi olmaktadır. Bunlar basit çözümlerdir. Ayrıca kaynatılarak veya karıştırılarak hazırlanan kürler de öksürüğe iyi gelen şeyler arasındadır.

Elma kabuğu, ıhlamur, karanfil, tarçın ve limon karışımının kaynatılmasıyla elde edilen mucizevi denilebilecek çay, günde sabah akşam toplam iki bardak şeklinde içilirse öksürüğü kestiğini görürsünüz. Çay size acı veya tatsız gelirse tatlandırmak için bal kullanın. İçerken de çok sıcak değil ılık içmenizde fayda vardır; çünkü öksürük zaten boğazı tahriş ettiği için iyileşene kadar, mümkün olduğunca çok soğuk ve çok sıcak içecekler tüketmeyin.

Diğer bir etkili çözüm toz zencefildir. Bu sefer kaynatmadan bal ile toz zencefili karıştırarak yapacağınız doğal ilacı sabahları aç karna yiyin. Daha çok yetişkinlerin öksürüğünde faydalı olan bu karışım çocuklara önerilmemektedir.

Yine içinde bal ve karabiber olan karışım da yetişkinlerde etkili çözüm sağlar. Bu karışımın ardından boğazınızın daha da yumuşaması için süt içilebilir.

Alternatif çözümler içinde biraz zahmetli ama oldukça etkili olan diğer yöntem ise; çocuklarınızın sırtına ılık kıvamda balı sürüp üzerine gazete koyup giydirmeniz ve o şekilde uyumasını sağlamanızdır. İlginç bir şekilde 2-3 tekrar ile öksürüğü kestiğini göreceksiniz. Öksürüğe ne iyi gelir konusunda en etkili yöntemleri anlattık. Kesilmeyen öksürüklerinizde doktora mutlaka görünmelisiniz.

Benzer Yazılar

Leave a Comment