Geçmişten günümüze etek modası

etek modası 2016

Geçmiş yıllardan günümüze her sektörde olduğu gibi giyim kuşam konusunda da farklı ve güzel gelişmeler yaşanmakta. Bir zamanlar babaannelerimizin annelerimizin giydiği birçok tasarım son günlerde ünlü modacı ve tasarımcıların koleksiyonlarında yer almakta. Mesela geçmişten günümüze etek modası büyüklerimizin siyah beyaz resimlerinde gördüğümüz mini kloş etekler özellikle düz renklerde şimdilerde ise simetrik desenler ve karışık renkli tarzıyla karşımıza çıkıyor. Beli sımsıkı sarıp aşağıya doğru genişleyen bayanları daha zarif alımlı cezbedici ve harika vücut ölçülerini açığa çıkaran kalem etekler.

Eskilerde olduğu gibi modası hiç geçmeyecek tasarımcıların ve bayanların gözdesi olmaya devam ediyor. O zamanlar annelerimizin evdeki dikiş makineleri ile birkaç parçayı yan yana ekleyerek diktiği parçalı etek modelleri günümüzde gündelik hayatta giyilmek amaçlı tercih edilmekte. Babaannelerimizin el örgüsü yünler ile ördüğü mini ve çeşitli modellerdeki tasarımlar şimdilerde el değmeden son sistem örgü makineleri ile triko sektöründe üretilmekte. Ülkemizde oldukça geniş bir sektöre sahip olup kış aylarının en çok tercih edilen modelleri arasında yer almakta.

Bileklere kadar uzanan genelde tesettürlü kadınlarımızın çeşitli basmalı ve desenli kumaşlardan bazen penye tasarımlarında olan bayanların özellikle günlük yaşamda kullandıkları seçimler arasında olmakta. Küçük kız çocukları için tasarlanmış tamamen ya da sadece etek uçları detaylarına tül ve dantel ayrıntılar. Yani kısacası bir zamanların en tutulan trendleri günümüz koleksiyonları arasında da yer almakta.

Benzer Yazılar

Leave a Comment