En Çok Yapılan Diyet Hataları

en çok yapılan diyet hataları

Metabolizmanın Bozulmasında En Büyük Rol Oynayan Diyet Hataları

Yaz mevsiminin gelmesine az bir süre kalmasından dolayı insanlar yavaş yavaş bir diyet programı uygulamaya başladı. Kimileri fazla kilosundan bir uzman kontrolünde kurtulmayı tercih ederken, kimileride çözümü eş dost tavsiyesi ile önerilen diyetlerde veya kulaktan dolma diyet bilgileri ile uygulamaya çalışarak buluyor. Bilinçsiz bir şekilde yapılan diyetle de aslında vücudumuza büyük bir zarar veriyoruz.

Metabolizmanın yavaşlaması ve bunun sonucunda kilo kayıbı ile ilgili olarak bir direnç oluşuyor. Bunun yanı sıra kötü olan ve bozulan metabolizma nedeniyle ciddi sağlıksal problemler de ortaya çıkaya başlıyor. Böbrek yetmezlikleri, damar tıkanıklıkları, kalp krizi, bağırsakta bozulmalar, durdurulamayan kilo kayıpları, tiroit hormanlarında oluşan düzensizlikler, sinirsel bozukluk, ağır anksiyete ve depresyon en çok görülen sonuçları oluşturmakta. Beslenme ve diyet alanın uzman kişilerin metabozlimayı bozan ve önemli sağlık problemlerine yol açan diyet hatalarını anlattılar.

Karbonhidratı kesmek

“Diyet yapıyorum ekmek, pilav ve makarna yemiyorum artık” Özellikle bahar ve yaz aylarında çok sık görülen duyduğumuz cümlelerden biridir bu. Fakat diyetten tamamen çıkarılan karbonhidratlar ilerleyen zamanlarda hızlı kas kaybı, yorgunluk, bitkinlik, sinirsel gerginlikler ve ani tatlı krizleri ile son buluyor. Bunların yanında beynin düzenli olarak çalışması için kullandığı tek enerji glizkodur ve günlük olarak 50 gr’mın altında alınması halinde düşünsel fonkisyonlarda gerileme olmasına yol açar.

Herkesin, diyabet hastaları da dahil olmak üzere, günlük olarak karbonhidratı tamamı ile hayatlarından çıkarmak yerine; tam buğday ekmeği, meyve, bulgur pilavı, kepekli markana ve çorba tarzında kompleks kaynakları kilo kaybı programlarında belirli ölçülerde tüketmekleri gerekmektedir.

Bitki çayları ile kilo kaybı sağlamaya çalışmak

Bitki Çayları

Fazla kilolardan kurtulmak isteyen kişiler daha çok bitki çayı içmeleri çok karşılaşılan bir durumdur. Ancak bilinçsiz bir şekilde içilen bitkisel çaylar vücuttaki suyu atma ve bağırsak hareketlerini hızlandırma gibi süreçler oluşturacağından tartıda geçici yanılgılar yaşamanıza sebep olabiliyor.

Bitkisel de olsa bu tip çayların bilinçsiz olarak fazla tüketimi; karaciğerde toksik etki, kalp ritminde düzensizlikler, tansiyonda ani değişimler, böbreklerde hasar ve vücuttan aşırı bir su atımı gibi ciddi ve tehlikeli zararlara yol açıyor. Bu nedenden ötürü bitkisel de olsa bu tür çayları muhakkak bir uzmanına danışarak tüketmenizde fayda var.

Ünlü kişilerin yaptığı diyetleri uygulamak

Ünlülerin Diyetleri

Televizyonda görüp izlediğiniz, dergi ve gazeteleri kesip dolaplarınızın üzerine asıp uygulamaya çalıştığınız diyetler, özellikle metabolik bir rahatsızlığınız mevcutsa, ölümcül sonuçlar olabiliyor. Beslenme ve diyet alanında uzman kişiler, her kişinin görüntüsü, yaşam şekli ve beslenme alışkanlıkları nasıl aynı değilse, uygulayacakları diyetlerde birebir aynı olamayacağını, dolayısı ile hazır diyet programlarını uygulamak metabolizma hızınızda düşüşlere yol açtığı gibi kilo kaybında dirence neden olabileceğini belirtmişlerdir.

Zayıflama ilaçları kullanmak

Zayıflama Hapları

Reklamlarda görülen ve hiç bir şekilde uzmanına danışılmadan bilinçsiz bir şekilde tüketilen zayıflama hapları, böbrek yetmezlikleri, kalp krizi, tiroit hormanlarında dengesizlik, karaciğerde toksik etki, bağırsak faaleyetlerinde anormallikler ve sinir sisteminde kalıcı olarak hasara yol açabilir.

Bazı besinleri yasak listesine eklemek

Patates

Patates, havuç, bezelye, mısır ve muz, içeriklerinde bulunan onca zenginliğe rağmen maalesef ki ilk vazgeçilen besinler arasında yer almaktadır. Fakat bir besini listenizden tamamen çıkarmak hem hayat boyu sürdürülemiyor, hem de bu besine olan ilgiyi daha fazla arttırıyor. Bu besinler kilo kaybı yaşamanıza engel olmadıkları için miktarına dikkat ederek ve zaman ayarını iyi yaparak tüketmenizde bir zarar yoktur.

Aşırı şekilde spor yapmak

Spor Yapmak

Yeteri kadar enerji ve protein almadan, spor öncesi ve sonrası öğünlerini belirlemeden bilinçsizce ve uzun zaman dilimleri ayrılarak yapılan sporlar, kas kayıpları ve yavaş bir metabolizmadan başka birşey sağlamıyor. Beslenme ve diyet alanında uzman kişiler, öncesinde hiç spor yapmadan yoğun kilo sorunu olan kişilerin ani bir şekilde uzun süreli spor yapmaya çalışmalarının sonucunda eklem sorunları ile karşılaşacağınına dikkat çekiyor. Dünya Sağlık Örgütü haftalık olarak 150 dakika egersiz önermektedir. Dolayısı ile önce bu hatayı düzeltmek, ihtiyaç varsa sporun dozu alanında uzman kişiler ile birlikte arttırılmalıdır.

Özgürce ve sınır koymadan meyve yemek

Meyveler

Meyveler mevsimsel olarak değişiklik gösteren, değer bakımından çok sağlıklı birer besin öğeler olmaları ile birlikte, içeriklerinde barındırdıkları früktoz, insülinden bağımsız hareket olarak ederek, çok hızlı bir biçimde karın bölgesinde yağlanma olmasına yol açmaktadır. Sonuç olarak meyve her ne kadar sağlıklı besinler arasında girse de yüksek oranlarda şeker barındırmasından ötürü tehlikeli bir hale dönüşebiliyor.

Benzer Yazılar

Leave a Comment