Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Mevsim gözetmeksizin her dönemde farklı sebeplerden ötürü baş ağrısı çeken bir sürü insan var. Hatta dünyada hayatında en az bir kez baş ağrısı çekmeyen hiç kimse yoktur. Baş ağrısı kim insanlarda çeşitli nedenlerle sürekli hissedilmektedir. Organizmanın durumuna göre stres kaynaklı olabileceği gibi, migren, sinüzit veya hava değişimi de sebep olabilir. Epey kalabalık bir kitlede görülen baş ağrısına ne iyi gelir acaba?

Stres kaynaklı baş ağrılarının en etkili çözümü stresten arınmaktır. Açık havada yapacağınız ve düşüncelerinizden uzaklaşacağınız normal tempoda güzel bir yürüyüş ağrınızı azaltacaktır. Yürüyüş yapmak istemiyorsanız soğuk su ile ıslattığınız veya buz koyduğunuz bir bezi alnınıza yerleştirebilirsiniz. Stres kaynaklı baş ağrılarına ilaç kullanmadan sıcak bir duş alarak rahatlatıcı etki oluşturabilirsiniz. Duşun daha da etkili olmasını istiyorsanız, sonunda ayak kısmınıza soğuk su dökerek duştan çıkın.

Baş ağrısına ne iyi gelir şeklindeki aramaların en popüler cevaplarından biri lif içeren muzdur. Tabi hem muz hem de diğer önereceklerimiz tek başına birden baş ağrınızı kesmez ama en sevdiğiniz birkaç şeyi uygulayarak yüzde 80 rahatlayabilirsiniz.

Bitkisel çözümlere gelecek olursak ada çayının demlenerek ve dinlendirilerek içilmesi en çok kullanılan yöntemlerden birisidir. Hemen her derde deva olan balı, ada çayınızı tatlandırmak için kullanabilirsiniz.

Baş ağrısının kronik şekillerinden biri olan migren ağrılarına veya ataklarına lavanta kokusunun iyi geldiği bilinmektedir. Lavanta yağını kaynayan suya damlatıp, buharını koklarsanız migren ağrısının hafiflediğini göreceksiniz.

Yine lavanta gibi diğer rahatlatıcı bitki ise mentollü gıdalarda kullanılan nane aromasıdır. Nane rahatlatıcı etkisi ile baş ağrısı dahil birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Nane yağı ile sinüs tıkanması nedeni ile oluşan baş ağrılarına çözüm bulabilirsiniz.

Başınız ağrıyorsa o gün ne tükettiğinizi de gözden geçirin. Baş ağrısına ne iyi gelir konusunu bilmeniz lazım ama baş ağrısına neden olan veya ağrıyı arttıran şeyleri de bilirseniz kendinizi korumanız daha mümkün olacaktır. Salamura edilmiş besinler, sosis-salam ikilisi, çikolata, süt ve süt ürünleri, sürekli baş ağrısı çeken kişilerin tüketirken dikkat etmeleri gıdalardır.

Baş ağrılarınız her şeye rağmen bitmiyorsa ağrı kesicileri deneyin ancak lütfen alanında uzman bir hekime gitmeyi de ihmal etmeyin.

Benzer Yazılar

Leave a Comment